Tournament Results - ITF Ireland Cup 2012

Download full results as PDF

Overall Junior

AlexNowak Grandmaster Howards Dojang
Patterns 
9th Kup Patterns
1st Place Jodie Curley Grandmaster Howards Dojang
2nd Place Adian Hebel Ursuline
3rd Place Ciara  Connolly Galway Taekwon-Do School
3rd Place Jodie Parsons Grandmaster Howards Dojang
       
Yellow Belt up to 11 Yrs Patterns
1st Place Jessica Williams Shannon TKD Team
2nd Place Oisin Doyle Wexford/Murrintown TKD
3rd Place Luke Whelan Cork ITA
3rd Place Mark Keogh Naas Taekwon-Do School
       
Yellow Belt 12 - 17 Yrs Patterns
1st Place Peter Downey St. Mark's
2nd Place Karolina Wymyslo Red Star
3rd Place Denis Hanrahan Carrick-on-Suir
3rd Place Ryan  O'Connor Naas Taekwon-Do School
       
Green Belt up to 11 Yrs Patterns
1st Place Jed Rena St. Mark's
2nd Place Leah Keating Cork ITA
3rd Place Ciaran Stokes Cork ITA
3rd Place Ciara  Melay Kilmacow
       
Green Belt 12 - 17 Yrs Patterns
1st Place Ian Fallon Naas Taekwon-Do School
2nd Place Jason Zaidan Stillorgan
3rd Place Chloe O'Dwyer Carrick-on-Suir
3rd Place Keynan Jaranmard Naas Taekwon-Do School
       
Blue Belt up to 11 Yrs Patterns
1st Place Musashi Sweeney St. Mark's
2nd Place Matthew Donnelly Elite Taekwondo Academy
3rd Place Cara Ronan St. Mark's
3rd Place Dylan O'Callaghan Bandon
       
Blue Belt 12 - 17 Yrs Patterns
1st Place Alex Nowak Grandmaster Howards Dojang
2nd Place Cian Quinlan Carrick-on-Suir
3rd Place Chad Skerritt Carrick-on-Suir
3rd Place Daniel Donnelly Elite Taekwondo Academy
       
Red Belt up to 11 Yrs Patterns
1st Place Alan Lynch Moore Rowlagh
2nd Place Michael Sweeney St. Mark's
3rd Place Clare  Donnelly Elite Taekwondo Academy
3rd Place Carley Pagett Elite Taekwondo Academy
       
Red Belt 12 - 17 Yrs Patterns
1st Place Hannah Eade Carrick-on-Suir
2nd Place Emma Moriarty Quin TKD
3rd Place Laura Ryan Fethard
3rd Place Lee Costello Naas Taekwon-Do School
       
Black Belt Patterns
1st Place Roisin O'Neill Carrick-on-Suir
2nd Place Niamh o'Sullivan North Mon Taekwon-Do
3rd Place Julianne Tobin Carrick-on-Suir
3rd Place Lauren Bradshaw Red Star
       
Sparring
Female Yellow - Red 7-8yrs -125cm
1st Place Kate Melay Kilmacow
2nd Place Aine Ryan Fethard
3rd Place Holly Rossitter Wexford/Murrintown TKD
       
Male Yellow - Red Belt 7 - 8 Yrs + 126cm
1st Place Sam Nugent FIRHOUSE TKD
2nd Place Andrew Loo Carrick-on-Suir
3rd Place Trivo Tijanic Carrick-on-Suir
3rd Place Luke Whelan Cork ITA
       
Male Yellow - Red Belt 7 - 8 Yrs - 126cm
1st Place Musashi Sweeney St. Mark's
2nd Place Ryan Dunlea Carrick-on-Suir
3rd Place Daniel Lacey Wexford/Murrintown TKD
3rd Place Jason Clooney Rowlagh
       
Female Yellow - Red Belt 9 - 11 Yrs -135cm
1st Place Jessica Williams Shannon TKD Team
2nd Place Dayna Walsh Red Star
3rd Place Lorna O'Dwyer Carrick-on-Suir
3rd Place Roisin Torpey Carrick-on-Suir
       
Female Yellow - Red Belt 9 - 11 Yrs -145cm
1st Place Carley Pagett Elite Taekwondo Academy
2nd Place Eliza Bluma Red Star
3rd Place Leah Keating Cork ITA
3rd Place Amy  Ward Moore Rowlagh
       
Female Yellow - Red Belt 9 - 11 Yrs +146cm
1st Place Claire Donnelly Elite Taekwondo Academy
2nd Place Ciara Melay Kilmacow
3rd Place Leah Bannon Grandmaster Howards Dojang
3rd Place Katie Ryan Fethard
       
Male Yellow - Red Belt 9 - 11 Yrs -135cm
1st Place Michael Sweeney St. Mark's
2nd Place Jack  Byrne FIRHOUSE TKD
3rd Place Ciaran Hurley watergrasshill
       
Male Yellow - Red Belt 9 - 11 Yrs -145cm
1st Place Alan Lynch Rowlagh
2nd Place Dylan O'Callaghan Bandon
3rd Place Daniel Clooney Rowlagh
       
Male Yellow - Red Belt 9 - 11 Yrs +146cm
1st Place Luke Moriarty Quin TKD
2nd Place Fionn Hagon Cork ITA
3rd Place Daniel Hagon Cork ITA
3rd Place Ciaran Stokes Cork ITA
       
Female Yellow - Red Belt 12 - 14 Yrs -155cm
1st Place Roisin Moore Rowlagh
2nd Place Sophie Rossiter Wexford/Murrintown TKD
3rd Place Ava Pollock FIRHOUSE TKD
       
Female Yellow - Red Belt 12 - 14 Yrs +156cm
1st Place Laura Ryan Fethard
2nd Place Hannah Eade Carrick-on-Suir
3rd Place Iga Kiresko Stillorgan
3rd Place Sophie Daly North Mon Taekwon-Do
       
Male Yellow - Red Belt 12 - 14 Yrs -155cm
1st Place Cian Quinlan Carrick-on-Suir
2nd Place Dean  Carthy North Mon Taekwon-Do
3rd Place Dylon O'Mullane watergrasshill
3rd Place Chad Skerritt Carrick-on-Suir
       
Male Yellow - Red Belt 12 - 14 Yrs +156cm
1st Place Martin O'Mara Quin TKD
2nd Place Shane Grehan Carrick-on-Suir
3rd Place Dennis Hanrahan Carrick-on-Suir
3rd Place Jason Zaidan Stillorgan
       
Male Yellow & Green Belt 15 - 17 Yrs +61kgs 
1st Place Sammy Lamari Elite Taekwondo Academy
2nd Place Hadi Omar Old Bawn
3rd Place Lee  Parsons Grandmaster Howards Dojang
3rd Place Patrick O'Rourke Bandon
       
Female Yellow - Green Belt 15 - 17 Yrs +54kgs
1st Place Kardina Wyimyslo Red Star
2nd Place Brenna Hurley Wexford/Murrintown TKD
3rd Place Nicola NicConmara Quin TKD
       
Female Blue - Red Belt 15 - 17 Yrs +54kgs
1st Place Erika Walsh Red Star
2nd Place Suzanne Dillon Cork ITA
3rd Place Nicole Stokes North Mon Taekwon-Do
       
Male Blue - Red Belt 15 - 17 Yrs -60kgs
1st Place Daniel Donnelly Elite Taekwondo Academy
2nd Place Lee Costello Naas Taekwon-Do School
       
Female Black Belt 17 Yrs & under +54 kgs
1st Place Lauren Bradshaw Red Star
2nd Place Lauren Russell Red Star
3rd Place Julianne Tobin Carrick-on-Suir
3rd Place Aisling  Finnegan Carrick-on-Suir
       
Male Black Belt 17 Yrs & under -55 kgs
1st Place Dylan Murphy North Mon Taekwon-Do
2nd Place Dean  Murphy North Mon Taekwon-Do
3rd Place Leon  Brennan Red Star
3rd Place Jake Sheehan North Mon Taekwon-Do
       
Male Black Belt 17 Yrs & under -65 kgs
1st Place Jamie Williams Shannon TKD Team
2nd Place Aidan Kelly St. Mark's
3rd Place Luke McCarney Red Star
       
Male Black Belt 17 Yrs & under +66 kgs
1st Place Dylan Russell Red Star
2nd Place Ciaran  Pollock FIRHOUSE TKD
3rd Place Jordan Roche Red Star
       
       
       
  Special Technique    
Male & Female up to 8 Yrs Special Technique
1st Place Andrew Loo Carrick-on-Suir
       
Male & Female 9 - 11 Yrs Special Technique
1st Place Mathew Donnelly Elite Taekwondo Academy
       
Male & Female 12 - 14 Yrs Special Technique
1st Place Sarah Lynch Shannon TKD Team
       
Male & Female 15 - 17 Yrs Special Technique
1st Place Alex Nowak Grandmaster Howards Dojang
       
Female Black Belt Special Technique
1st Place Aine Cregan Quin TKD
       
Overall Senior
Magdalena Michalewska St. Mark's
Patterns 
9th Kup Patterns
1st Place Mathew Sheridan Galway Taekwon-Do School
2nd Place Alexandru Omofrei Galway Taekwon-Do School
3rd Place Alison Connolly Galway Taekwon-Do School
3rd Place Anne Marie Reilly Galway Taekwon-Do School
       
Yellow Belt Patterns
1st Place Carla Fermandes Galway Taekwon-Do School
2nd Place Artemijs Poznaks IT Carlow
3rd Place Jason Cawley Ursuline
3rd Place Aaron O'Connor IT Carlow
       
Green Belt Patterns
1st Place Laura  Cunningham Galway Taekwon-Do School
2nd Place Grzegorz Jacak Carrick-on-Suir
3rd Place Sean De Leaster Limerick
3rd Place Lisa  Parsons Grandmaster Howards Dojang
       
Blue Belt Patterns
1st Place Theresa Keith Cork ITA
2nd Place Mark Sweeney St. Mark's
3rd Place Michael Moir Cork ITA
3rd Place Amanda  Gleeson Limerick
       
Red Belt Patterns
1st Place Magdalena Michalewska St. Mark's
2nd Place Damien Vaughan Galway Taekwon-Do School
3rd Place Arno Denne Grandmaster Howards Dojang
3rd Place Breda O'Donoghue Grandmaster Howards Dojang
       
Black Belt Patterns I & II Degree
1st Place Eddie Dillon Cork ITA
2nd Place Neidin Coolahan Red Star
3rd Place Donna Mackey Red Star
3rd Place Conor McCormac Galway Taekwon-Do School
       
Black Belt Patterns III & IV Degree
1st Place Deborah Manning St. Mark's
2nd Place Leon McSherry Grandmaster Howards Dojang
3rd Place Adam  Fox Grandmaster Howards Dojang
3rd Place Laura Cullen Quin TKD
       
       
Sparring
Female Yellow - Blue Belt -65kgs
1st Place Aoife O'Mahoney Cork ITA
2nd Place Laura Cuningham Galway Taekwon-Do School
3rd Place Carla Fernades Galway Taekwon-Do School
3rd Place Theresa Keith Cork ITA
       
Female Yellow - Blue Belt +66kgs
1st Place Amanda Glesson Limerick
2nd Place Lisa  Parsons Grandmaster Howards Dojang
       
Female Red & Black Belt -65kgs
1st Place Therse Mcgrath Galway Taekwon-Do School
2nd Place Lauran Ryan Carrick-on-Suir
3rd Place Linda Kenrick Blessington
3rd Place Magdalena Michalewska St. Mark's
       
Female Red & Black Belt +66Kgs
1st Place Neidin Coulahan Red Star
2nd Place Patrice Conaity Kilmacow
3rd Place Deborah Manning St. Mark's
       
Male Yellow & Green Belt -75kgs
1st Place Sean De Lester Limerick
2nd Place Hassan Ahmed Old Bawn
3rd Place Jason Cawley Ursline
3rd Place Aaron  O'Connor IT Carlow
       
Male Blue & Red Belt -75kgs
1st Place Damien Vaughan Galway Taekwon-Do School
2nd Place Anthony Phelan Rowlagh
       
Male Blue & Red Belt +76kgs
1st Place Philip Kinsella Carrick-on-Suir
2nd Place Mark Sweeney St. Mark's
       
Male Black Belt -75kgs
1st Place Conor McCormack Galway Taekwon-Do School
2nd Place Tom McGrath Fethard
3rd Place Conor O'Donovan Cork ITA
3rd Place Richard Barber Stillorgan
       
Male Black Belt +76kgs
1st Place Richie Forde North Mon Taekwon-Do
2nd Place John Paul Nestor St. Mark's
3rd Place James Mannion AIB
3rd Place Francois Lemarchand IT Carlow
       
Power
Female Blue Belt Power
1st Place Amanda Gleeson Limerick
       
Female Red Belt Power
1st Place Magdalena Michalewska St. Mark's
       
Male Green Belt Power
1st Place Gregorz Jacak Carrick-on-Suir
       
Male Blue Belt Power
1st Place Philip Kinsella Carrick-on-Suir
       
Male Red Belt Power
1st Place Damien Vaughan Galway Taekwon-Do School
       
Female Black Belt Power
1st Place Patrice Conathy Kilmacow
       
Male Black Belt Power
1st Place Adam Fox Grandmaster Howards Dojang
Veterans      
Patterns
Veterans Black Belt Patterns I & II Degrees
1st Place Patrice Conaty Kilmacow
2nd Place Martin Roe St. Mark's
3rd Place John Byrne Rowlagh
       
Veterans Black Belt Patterns III & IV Degrees
1st Place Mark Pollock FIRHOUSE TKD
2nd Place Walter  McGuinness St. Mark's
       
  Sparring    
Male Yellow & Green Belt Sparring
1st Place Grzegorz Jacak Carrick-on-Suir
2nd Place Derek Brady Grandmaster Howards Dojang
       
Male Blue & Red Belt Sparring
1st Place Laurance Connolly Ursuline
2nd Place Michael Moir Cork ITA
3rd Place Michael Melay Kilmacow
3rd Place Tony Geraghty Rowlagh
       
Male Black Belt Sparring
1st Place Mark Pollock FIRHOUSE TKD
2nd Place John Byrne Rowlagh
       
  Power    
Male Black Belt Power
1st Place Mark Pollock FIRHOUSE TKD
       
School Medal Count
School Gold Silver Bronze Total No. Competing Overall Score Rank
AIB 0 0 1 1 1 1.00 21
Bandon 0 1 2 3 2 2.00 8
Blessington 0 0 1 1 1 1.00 21
Carrick-on-Suir 8 7 11 26 28 1.75 9
Cork ITA 3 4 9 16 16 1.63 12
Elite Taekwondo Academy 5 1 3 9 6 3.33 1
Enniscorthy 0 0 0 0 1 0.00 26
Fethard 1 2 2 5 6 1.50 13
FIRHOUSE TKD 4 2 1 7 14 1.21 19
Galway Taekwon-Do School 7 3 5 15 12 2.67 4
Grandmaster Howards Dojang 4 3 7 14 20 1.25 17
IT Carlow 0 1 3 4 3 1.67 10
Kilmacow 3 2 2 7 5 3.00 2
Limerick 3 0 2 5 5 2.20 6
Mahon 0 0 0 0 2 0.00 26
Naas Taekwon-Do School 1 1 4 6 9 1.00 21
North Mon Taekwon-Do 2 3 3 8 9 1.67 10
Old Bawn 0 2 0 2 3 1.33 16
Quin TKD 3 1 2 6 9 1.44 15
Red Star 5 5 5 15 14 2.14 7
Rowlagh 3 2 5 10 12 1.50 13
Shannon TKD Team 4 0 0 4 4 3.00 2
St. Mark's 8 7 3 18 16 2.56 5
Stillorgan 0 1 3 4 4 1.25 17
Ursuline 1 1 1 3 6 1.00 21
watergrasshill 0 0 2 2 11 0.18 25
Wexford/Murrintown TKD 0 3 2 5 7 1.14 20


Back to news >>

Tournament Results
ITF Ireland Cup 2012
ITF Irish Open 2011
ITF Ireland Cup 2011
ITF Ireland Cup 2010
Irish Open 2009
Upcoming Events

Click here to see full year

Squad Training
ITF Ireland Team

For more information contact the National Coach, Mr Stephen Doyle 6th Degree. Email coach@rita-itf.org or phone 087-6986491

Colour Belt Squad

For more information please contact Mr Paul Tobin, Coach on 087-2447886 or paultbn@gmail.com, or Mr Adam Fox, Assistant Coach on 087-6900948 or cbsquad@rita-itf.org.

TKD Supplies

TKD Supplies

RITA Instructors and Students can now view the TKD Supplies stock online. Click here to see our latest prices and stock.

In Memoriam

Gen Choi Hong Hi
Founder of Taekwon-Do
1918 - 2002

© copyright 2012 Republic of Ireland Taekwon-Do Association. All information correct at time of publication
Website designed & produced by id media